Z wizytą w Instytucie Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II

W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły już po raz czwarty biorą udział w projekcie edukacyjno- wychowawczym ,,Oblicza Dialogu: Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju” organizowanym przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Gdy nasza pani Dyrektor zaproponowała dwudniową wycieczkę po Małopolsce śladami Jana Pawła II, postanowiliśmy, że obowiązkowo musimy odwiedzić Instytut. Dziewczęta

i chłopcy wzięli udział warsztatach, które poprowadziła koordynatorka projektu ,,Oblicza Dialogu”- dr Barbarę Munk. Podczas zajęć zatytułowanych ,,Jan Paweł II patron Małopolski” oraz ,,Jan Paweł II papież dialogu”zostały poruszone następujące zagadnienia:

• Historia Instytutu Dialogu Międzyreligijnego.

• Sylwetka papieża Jana Pawła II.

• Prezentacja multimedialna dotyczącą tego Wielkiego Polaka.

• Jan Paweł II świadek rodzącego się kultu św. Faustyny.

• Mniejszości narodowe i etniczne II Rzeczypospolitej 1918- 1939.

• Religie monoteistyczne a religie politeistyczne.

• Wieloreligijne i wielokulturowe Wadowice.

• Religie świata i ich rozmieszczenie.

• Propagandowe mechanizmy działań.

Pani Munk zaproponowała także, by uczestnicy zajęć, poprzez grę planszową ,,Jan Paweł II budowniczy mostów”, wybrali się w podróż śladami światowych pielgrzymek Ojca Świetego. Pomysł ten przypadł wszystkim do gustu i po raz kolejny potwierdziło się, że zabawa z kostką, planszą i pionkami wiele może nauczyć.

W czasie warsztatów, koordynator projektu przy Instytucie wielokrotnie podkreślała, że Jan Paweł II, patron naszej szkoły, zainicjował proces szerokiego dialogu międzyreligijnego, np.
z żydami, muzułmanami oraz przedstawicielami wielu kultur z całego świata. Zwracała również uwagę, że był On bardzo otwarty na drugiego człowieka, tolerancyjny i wrażliwy. Apelowała, żeby młodzi ludzie podążali za naukami papieża Polaka, potrafili słuchać i okazywali każdemu należny mu szacunek.

Czas spędzony w Instytucie Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II
w Krakowie był bardzo owocny. Pogłębił wiedzę na temat biografii Papieża Jana Pawła II, podkreślał rolę papieża jako autorytetu moralnego we współczesnym świecie, ale i akcentował znaczenie tolerancji religijnej w stosunkach międzyludzkich, której orędownikiem był Ojciec Święty.