Wycieczka "Śladami Jana Pawła II"

10 i 11 kwietnia 2024r. społeczność kłodawskiej ,,Jedynki” spełniła swoje marzenie, ponieważ w tych dniach odbyła się wycieczka śladami Jana Pawła II, patrona naszej szkoły.

Należy podkreślić, że to przedsięwzięcie było ściśle związane z uczestnictwem szkoły w kolejnych edycjach projektu edukacyjno- wychowawczego ,,Oblicza Dialogu: Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju”.

Program wyjazdu był bardzo napięty, gdyż zawierał wiele miejsc związanych z osobą Karola Wojtyły. Odwiedziliśmy Wadowice, gdzie z przewodnikiem zwiedziliśmy Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II , odbyliśmy przejażdzkę wadowicką kolejką wspomnień śladami Ojca Świętego Jana Pawła II oraz zajadaliśmy się papieskimi kremówkami.

Z kolei w Kalwarii Zebrzydowskiej podziwialiśmyprzepiękny Klasztor Bernardynów i Sanktuarium ze słynnymi "kalwaryjskimi dróżkami" na wzór Jerozolimy.

Oczywiście byliśmy także w Łagiewnikach, by z siostrą zakonną zwiedzić miejsce tak ściśle związane z kultem św. Faustyny. Sanktuarium to było konsekrowane przez Jana Pawła II w czasie ostatniej pielgrzymki do Polski.

Plan wycieczki obejmował również Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie na Białych Piaskach. To monumentalna budowla z przepięknymi mozaikami wykonanymi przez ,,Centro Aleti” w Rzymie, sutanną papieża naznaczoną krwią
z pierwszego zamachu 13 maja 1981r., relikwiami krwi św. Jana Pawła II, płytą
z jego pierwszego grobu w formie otwartej księgi Ewangelii. Natomiast w Instytucie Dialogu Międzylulturowego wzięliśmy udział w warsztatach prowadzonych przez koordynatorkę projektu edukacyjno-wychowawczego ,,Oblicza Dialogu”.

Wreszcie przyszedł czas na zwiedzanie z przewodnikiem dawnej stolicy Polski
i miejsc związanych z życiem Karola Wojtyły – Ojca Świętego Jana Pawła II:

• zegaru na dziedzińcu Uniwersytetu Jagiellońskiego,Bazyliki Mariackiej

z Ołtarzem Wita Stwosza,

• Pałacu Biskupów Krakowskich na Franciszkańskiej,

• Bazyliki św. Franciszka z Asyżu o.o. Franciszkanów,

• Wyższego seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej

• Domu Dziekańskiego z zewnątrz,

• Katedry Wawelskiej z grobami królów Polski, zasłużonych Polaków
    i Dzwonem Zygmunta.

Te dwa dni minęły bardzo szybko, zdecydowanie zbyt szybko… Dostarczyły jednak uczestnikom wycieczki tylu wrażeń, że nie sposób ich opisać. Z pewnością był to czas nie tylko, by podziwiać przepiękne miejsca, zabytki, ale przede wszystkim była to uczta duchowa- podróż śladami Jana Pawła II. Śmiało można powiedzieć, że ten Wielki Polak był duchowym przewodnikiem naszej dwudniowej podróży po Małopolsce.