Orszak Trzech Króli

w Greccio we Włoszech.

24 grudnia 1223 roku Święty Franciszek, za zgodą Papieża Honoriusza III, w skalnej grocie na wysokości 750 m n.p.m. w posiadłości Jana Wetliny w Greccio, zbudował żywą szopkę. Złożył w żłobie wyrzeźbioną figurę Dzieciątka, umieścił obok żywe zwierzęta, wołu i osła, zaprosił miejscową ludność, aby w roli pasterzy zbliżali się do żłóbka i w ten obrazowy sposób zapoznawali się ze scenami ewangelicznymi opowiadającymi o narodzeniu Jezusa. Szopka ukazana podczas Mszy świętej w noc Bożego Narodzenia miała uświadomić wiernym przyjście Zbawiciela na ziemię i obecność Jezusa podczas każdej Eucharystii.

Hasło Orszaku Trzech Króli 2024 „W jasełkach leży!”

Jasełkami określa się widowiska opowiadające o Bożym Narodzeniu, a nazwa ta pochodzi od słowa „jasło”, oznaczającego paśnik dla zwierzynyw formie koryta z drabinkami, które współcześnie nazywamy żłobem.

Przedstawienia jasełkowe zapoczątkowane przez Świętego Franciszka odbywają się na całej kuli ziemskiej w najróżniejszych formach. W naszym mieście od wielu lat organizacją tego wydarzenia zajmuje się Szkoła Podstawowa w Wólce Czepowej, prowadzona przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich, przy pomocy Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Ochotniczej Straży Pożarnej, Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej oraz Gminnego Ośrodka Kultury.

W Orszaku Trzech Króli po raz kolejny wzięła udział nasza Szkoła. Uczniowie z klasy VIa (wśród których są realizatorzy projektu ,,Oblicza Dialogu”), pod opieką katechetki oraz we współpracy z rodzicami przygotowali scenkę przedstawiającą „Dwór Heroda”.

W radosny, wspólnotowy sposób przeżyliśmy to ewangeliczne wydarzenie, jakim jest powitanie Nowonarodzonego Zbawiciela.