Szlakiem Polski Chrześcijańskiej
Pod koniec listopada, grupa projektowa, wraz z innymi kolegami, udała się szlakiem pierwszych polskich chrześcijan - do Gniezna. Pierwsze ślady pobytu człowieka na tym terenie sięgają 10 000 lat p.n.e. Prawdopodobnie już w VIII w. Gniezno stało się miejscem kultu pogańskiego obejmującego kilka regionów. Jedna z hipotez zakłada, że już w IX w. mogła powstać tutaj pierwsza świątynia chrześcijańska, któramiałą zostać wzniesiona przez mnichów z Irlandii.
Uczniowie zwiedzili to miasto archidiecezjalne tzw. szlakiem religijnym. Szlak religijny w Gnieźnie to jedna z wielu atrakcji turystycznych w mieście. Należy do nich, na przykład, Katedra Gnieźnieńska, która jest siedzibą prymasa Polski. Jest to też jedna z najważniejszych świątyń w kraju, znajdująca się w jego historycznej części. Historyczne centrum Gniezna obejmuje Wzgórze Lecha, zwane także Górą Królewską z katedrą i Wzgórze Panieńskie, na którym lokowane zostało miasto.
Uczniowie zwiedzili katedrę, wraz z jej zakamarkami i Drzwiami Św. Wojciecha, następnie udali się do Muzeum Pierwszych Piastów, aby z przewodnikiem poznać tajemnice pierwszych polskich chrześcijan, z Mieszkiem I na czele.
Na zakończenie, wycieczkowicze odwiedzili fabrykę bombek, w której własnoręcznie ozdobili po dwie bombki, które zawisną na bożonarodzeniowych drzewkach w ich domach. I tu ciekawostka - zwyczaj ubierania choinki przywędrował do Polski na przełomie XVIII i XIX wieku. Początkowo tę tradycję pokochali arystokraci i mieszkańcy miast. W dwudziestoleciu międzywojennym choinkę zaczęto ubierać także na polskiej wsi. Drzewka przystrajano wtedy jadalnymi elementami - orzechami i rajskimi jabłuszkami. Pierwsze bombki wykonane z dmuchanego szkła także kształtem przypominały jabłka i orzechy!