Wirtualna wizyta w Muzeum Zagłady Kulmhof

22 marca 2021 roku uczestnicy projektu ,,Oblicza dialogu" podczas spotkania na platformie Teams wirtualnie odwiedzili miejsce pamięci w Chełmnie nad Nerem. Historię tego miejsca opowiedział pan Bartłomiej Grzanka, kierownik Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

                Podczas wirtualnej lekcji uczniowie dowiedzieli się, że niemiecki Obóz Zagłady Kulmhof w Chełmie nad Nerem był ośrodkiem masowej, natychmiastowej zagłady Żydów w Kraju Warty (Warthegau). Został uruchomiony w grudniu 1941 roku. Był to jeden z pięciu na ziemiach polskich – obok Bełżca, Sobiboru, Treblinki i Auschwitz-Birkenau – obóz zagłady. Zamordowano w nim 200 000 osób, w tym z Kłodawy życie straciło 1 000 Żydów. Eksterminacji dokonywano w samochodach- mobilnych komorach gazowych, przy użyciu gazu spalinowego.

                Uczestnicy projektu obejrzeli także wystawę znajdująca się w Spichlerzu, gdzie zgromadzono  rzeczy należące do ofiar. Są wśród nich przedmioty codziennego użytku, ale i te związane z kultem religijnym, klucze, dziecięce zabawki, czy też narzędzia pracy krawców, szewców. 

                Dziewczęta i chłopcy dowiedzieli się również, że w obrębie lasu rzuchowskiego - oddalonego 4 km od Chełmna dokonywano także, w tzw. drugim okresie funkcjonowania obozu (od czerwca 1944 roku do stycznia 1945 roku) eksterminacji Żydów przywożonych tutaj głównie z getta łódzkiego. W lesie tym znajduje się Lapidarium, Pole Pieców Krematoryjnych, Miejsce upamiętnienia Gmin Żydowskich z Kraju Warty, Ściana Pamięci, Kwatera I (Mogiła Polska), Kwatera II, III i IV.

                Na zakończenie spotkania minutą ciszy uczczono pamięć pomordowanych w obozie zagłady Kulmhof.