Niepodległa i Jej Bohaterowie

Dulce et decorum est pro patria mori! – Umrzeć za ojczyznę jest miło i godnie!
09 dzień listopada był dla Szkoły Podstawowej nr 1 im. Świętego Jana Pawła II w Kłodawie szczególny. Szkoła nie tylko uczciła kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ale i sama stała się częścią historii.
Kłodawska „Jedynka”, szkoła ze 125 – letnią tradycją, z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej, stała się formalnym opiekunem pomnika powstańca listopadowego, jednego z bohaterów walk narodowowyzwoleńczych.
Uczniowie, nauczyciele i pracownicy, wraz z zaproszonymi gośćmi, wśród których znaleźli się przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, radni powiatowi i miejscy, władze naszej i sąsiedniej gminy (skąd pochodził bohater dzisiejszej uroczystości), a także dyrektorzy szkół gminnych i przedszkola, przewodnicząca Rady Rodziców oraz prezesi i przedstawiciele lokalnych kół i stowarzyszeń.Uroczystość uświetniły występy szkolnego zespołu muzycznego oraz laureatów III edycji Konkursu Piosenki Patriotycznej. Po zakończeniu części oficjalnej, goście wraz z delegacjami klas IV-VIII udali się pod pomnik płk. Józefa Byszewskiego, oddać należny mu hołd.
Jesteśmy dumni i wiemy, że podołamy działaniu, bowiem wartości takie, jak: honor i patriotyzm nie są nam obce. 105. Rocznica Odzyskania Niepodległości przypada na zwieńczenie obchodów 125-lecia istnienia szkoły. To w tym roku na ścianie budynku powstał mural „Szkoła dla Niepodległej”, który jest najpiękniejszą kartą historii naszej małej ojczyzny, podobnie jak historyczny sztandar szkoły – pochodzący właśnie z najważniejszego roku – 1918, będący dla „Kłodawskiej Jedynki” najcenniejszym skarbem.
Jako społeczność szkolna obiecujemy dbać o pamięć historyczną teraz i wśród przyszłych pokoleń!