Peregrynacja Rodziny Ulmów

Szóstego grudnia 2023 roku, w Parafii pw. Świętej Rodziny, miała miejsce peregrynacja relikwii Błogosławionej Rodziny Umów. W tym dniu odbyła się Msza Święta pod przewodnictwem ordynariusza Diecezji Włocławskiej. Trwała także modlitwa za polskie rodziny, małżeństwa, a także były wznoszone prośby o nowe powołania do życia małżeńskiego.

Peregrynacja relikwii uświadomiła nam, jak wielką i świętą sprawą jest rodzina, niepodważalna wspólnota, bo od jej kondycji zależy los naszej Ojczyzny.

Rodzina Ulmów jest przykładem pięknego życia chrześcijańskiego, które opierali na słowie Bożym. Biblia, to księga po którą Wiktora i Józef chętnie i często sięgali i rozważali słowo Boże. Słowo Boże wywierało wpływ na ich codzienne życie i kształtowało ich rodzinę.

„Biblia Ulmów musiała być często czytana i brana do ręki, bo księga ta była mocno zużyta. Ręka Wiktorii i Józefa obok przypowieści o miłosiernym Samarytaninie zapisała słowo «tak», które zakończyło się podjęciem konkretnej decyzji o przyjęciu Żydów” – zauważył ks. Żelisławski.

„Choć odczuwali strach, wiara dała im siłę, a miłość pozwoliła pokonać lęk i obawę” – stwierdził ks. Żelisławski.

Msza św. była szczególnym dziękczynieniem za czas wielkiej łaski, kiedy relikwie bł. Rodziny Ulmów peregrynowały w naszym dekanacie kłodawskim.

W tych wydarzeniach uczestniczyli również uczniowie naszej szkoły  wraz
 z rodzicami.

Jest powiedzenie, że podróże kształcą i wychowują.

Dzięki pielgrzymce uczniowie uświadomili, jak ważna jest wspólnota i relacje
z bliskimi, ale przede wszystkim z Bogiem.

Czy wiesz, że...

Małżonkowie Józef (ur. 2 marca 1900 r.) i Wiktoria (ur. 10 grudnia 1912 r.) Ulmowie pobrali się w 1935 roku. Byli kochającą się i głęboko wierzącą rodziną.

Ulmowie, choć byli świadomi zagrożenia śmiercią, ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów, za co 24 marca 1944 r. zostali zamordowani przez Niemców. Najpierw zabito ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę, w tym Wiktorię, która była w zaawansowanej ciąży, a także sześcioro ich dzieci: Stasia, Basię, Władzia, Frania, Antosia i Marysię. Najstarsze z nich miało 8 lat, a najmłodsze 1,5 roku. Ciała członków rodziny pierwotnie zakopano przed ich domem. Pogrzeb odbył się na cmentarzu w Markowe 11 stycznia 1945 roku, a więc niespełna rok po egzekucji. Ciała złożono wówczas w czterech trumnach.

W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”

10 września 2023 roku odbyła się beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci – polskiej rodziny, która 24 marca 1944 roku, w wyniku donosu, została zamordowana przez Niemców za udzielanie pomocy Żydom. Uroczystość miała miejsce we wsi Markowa na Podkarpaciu, gdzie Ulmowie mieszkali i gdzie zostali zamordowani z ukrywającymi się Żydami, zwieńczyła trwający 20 lat proces beatyfikacyjny.

Beatyfikacja Ulmów to jedno z największych wydarzeń o charakterze religijnym w Polsce ostatnich lat, ale także wydarzenie szczególne dla pamięci o wszystkich Polkach i Polakach, którzy w latach okupacji niemieckiej doświadczyli najcięższej z represji – kary śmierci za udzielenie Żydom pomocy.

P.S. Wisienką na przysłowiowym torcie niech będzie fakt, że uczennica naszej szkoły zdobyła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Ulmowie - Rodzina wczoraj i dziś". Organizatorem konkursu był Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie. Został on ogłoszony z okazji uroczystości beatyfikacyjnych Rodziny Ulmów z Markowej i był częścią projektu edukacyjnego „Opowiemy Wam o Ulmach”.

Źródło fotografii: domena publiczna